Jdi na obsah Jdi na menu
 


Harryho Pottera and the Deathly Hallows

10. 12. 2006

Harry Potter a relikvie smrti

Na začátku příběhu se Harry přesouvá od Dursleyů k Weasleyům. V honičce se Smrtijedy (kterým předtím Severus Snape prozradí datum akce) zahyne Pošuk Moody a Harryho sova Hedvika. U Weasleyů Harry oslaví své sedmnácté narozeniny, spolu s Ronem a Hermionou dostanou od ministra kouzel předměty, které jim odkázal Brumbál ve své závěti, a zúčastní se svatby Billa a Fleur. Svatba je přerušena zprávou o pádu Ministerstva kouzel a útokem Smrtijedů.

Ron, Hermiona a Harry utečou a uchýlí se do mudlovské kavárny, kde jsou ale vypátráni Smrtijedy. Nakonec najdou útočiště v domě Blackovy rodiny na Grimmauldově náměstí 12. Tam najdou skřítka Kráturu a zjístí, že právě on a Regulus Black vzali Voldemortův viteál z podzemního jezera. Dotyčný medailon ale v domě už není. Harry přikáže Kráturovi, aby našel Mundunguse Fletchera, kterého podezírá, že medialon ukradl.

Fletcher je přivlečen Kráturou a řekne triu, že medialon dal jako úplatek kouzelnici, odpovídající popisu Dolores Umbridgeové. Harry, Ron a Hermiona se na základě toho vydají v přestrojení do Ministerstva kouzel, které je toho času už pod úplnou kontrolou Smrtijedů a zabývá se výslechy a utlačováním kouzelníků mudlovského původu. Harry a Hermiona Umbridgeovou omráčí, vymění viteál za kopii, a všichni prchají i s osvobozenými kouzelníky, které posílají domů.

Při přenesení do domu na Grimmauldově náměstí se Hermiony ale chytí jeden Smrtijed – tím je ochrana domu narušena a trio se musí od té chvíle přesouvat a kempovat v lesích. Tíživá situace (navíc podporována mocí viteálu) vyústí v hádky s Ronem, který následně Harryho a Hermionu opustí. Sami dva se rozhodnou navšívit Godricův důl, kde najdou hrob Harryho rodičů a poblíž něj hrob kouzelníka Peverella s tajemným symbolem, kvůli němuž se dříve na svatbě pohádal Viktor Krum s otcem Lenky Láskorádové.

Do svého domu je pozve stará čarodějka Bathilda Bagshotová, která se ale vzápětí změní ve Voldemortova hada Naginiho a napadne Harryho. Díky zásahu Hermiony oba v poslední chvíli Voldemortovi uniknou, přičemž je ale zničena Harryho kouzelná hůlka.

Harry a Hermiona dále stanují v různých lesích. Harry jednou při hlídkování uvidí Patrona v podobě laně, která jej zavede k zamrzlému jezírku, na jehož dně je meč Godrika Nebelvíra, jeden z mála artefaktů schopných zničit viteál – medailon. Ten Harryho při pokusu vyzvednout meč z jezírka málem udusí, v posledním okamžiku je ale Harry zachráněn navrátivším se Ronem. Ron potom s pomocí meče medailon zničí.

 Relikvie smrti

Opět sjednocené trio se vydá navštívit otce Lenky Láskorádové Xenophiliuse Láskoráda, aby se dozvěděli víc o symbolu na hrobě. Zjistí, že jde o symbol Relikvií smrti – neporazitelné kouzelné hůlky, kamenu schopného vzkřísit mrtvé, a neviditelného pláště (který shodou okolností Harry již sedm let vlastní). Jejich rozhovor ukončí Smrtijedi, které Xeno Láskorád přivolal v naději, že mu po dopadení Harryho vrátí Lenku, kterou za tím účelem Smrtijedi unesli.

Triu se opět podaří uniknout, ale Harryho nepozorností jsou brzy potom zajati a uvězněni v domě Malfoyů, kde se ve sklepní kobce setkají s Lenkou Láskorádovou, výrobcem hůlek Ollivanderem a skřetem Griphookem. Podaří se jim uniknout díky pomoci skřítka Dobbyho, který je ale zabit Bellatrix Lestrangeovou. Harrymu se podaří v souboji s Dracem Malfoyem získat jeho hůlku.

Všichni najdou útočiště v domě Billa a Fleur. Tam se dozví od Ollivandera, že neporazitelná hůlka skutečně existuje, a zjistí, že právě po ní Voldemort pase ve snaze pojistit si Harryho smrt. Vyjde najevo že posledním majitelem hůlky byl Brumbál. Harry se rozhodne dát před hůlkou přednost hledání viteálů a Voldemort hůlku úspěšně ukradne z Brumbálova hrobu.

Harry, Ron a Hermiona se dohodnou s Griphookem, že jim výměnou za Nebelvírův meč pomůže vloupat do banky Gringottových, kde je v trezoru Lestrangeových další Voldemortův viteál – pohár Helgy z Mrzimoru. Z banky utíkají na hřbetě draka. Voldemort konečně zjišťuje, že jsou jeho viteály ohroženy, a vydává se zkontrolovat jejich zabezpečení. Harry vše vidí díky svému spojení s Voldemortem, a zároveň poznává, že další viteál je v Bradavicích.

Bradavice

Trio se vydává do Prasinek, kde se potkají s Aberforthem Brumbálem, bratrem Albuse Brumbála, který jim vypráví o Brumbálově minulosti, jeho přátelství s černokněžníkem Grindewaldem a smrti jeho matky a sestry. V Bradavicích se všichni setkávají s členy „Brumbálovy armády“ a zjišťují, že dalším viteálem je koruna Roweny z Havraspáru.

Ron a Hermiona se vrátí do Tajemné komnaty, kde s pomocí zubů mrtvého baziliška zničí pohár. Potom se s Harrym vydají do Komnaty nejvyšší potřeby, kde Voldemort v hromadě schoval Roweninu korunu. V komnatě se setkají s Malfoyem, Crabbem a Goylem; Crabbe na ně sešle kouzelný oheň, který zničí vše v místnosti včetně viteálu. Trio unikne spolu s Malfoyem a Goylem, Crabbe padne za oběť ohni. V bitvě se Smrtijedy zároveň umírá Fred Weasley.

Harry vycítí, že Voldemort je i se svým hadem v Chroptící chýši. Proplíží se tam tajnou chodbou právě včas, aby vyslechl jeho rozhovor se Snapem. Toho Voldemort zabije v domnění, že tak bude neporazitelná hůlka skutečně jeho, neboť až dosud mu nepředvedla svou plnou sílu. Umírající Severus Snape předá Harrymu vzpomínky, z nichž vyplývá že byl vždy na straně Brumbála, a Brumbálovo zabití bylo součástí plánu. Zároveň Harrymu sdělí, že i do něj přešla část Voldemortovy duše a že se tak stal viteálem, a proto je nutné ke zničení Voldemorta zničit i sebe.

Harry odevzdaně odchází na setkání s Voldemortem, a v dědictví od Brumbála objevuje poslední Relikvii smrti – kámen schopný přivolat mrtvé. S jeho pomocí vyvolá své rodiče, Siriuse Blacka a Lupina (který zahynul spolu s Tonksovou v předcházející bitvě se Smrtijedy). Ti mu dodají odvahu se beze zbraně střetnout s Voldemortem.

Po Voldemortově smrtící kletbě se Harry probouzí v prostoru podobném nádraží. Setkává se tam s Brumbálem, který mu vysvětluje že Voldemort svým kouzlem zabil jen část své duše v Harrym, který může žít dál a dokončit svůj úkol. Harry se opět probouzí, a předstíraje mrtvého, je vynesen Smrtijedy před Bradavice.

Obránci Bradavic jsou zdrceni, Neville se ale Voldemortovi postaví. Ten jej chce potupit a nasazuje mu zapálený Moudrý klobouk, z nějž ovšem Neville (stejně jako Harry v druhém dílu) vytáhne Nebelvírův meč a zabije Voldemortova hada – poslední viteál. Bitva se opět rozproudí. Harry naposledy konfrontuje Voldemorta a vysvětluje mu, že Snape Brumbála ve skutečnosti neporazil, neboť jeho zabití bylo dohodnuté, a Voldemort tudíž není skutečným pánem hůlky. Voldemort se přesto pokusí Harryho zabít, smrtící kouzlo se ale obrátí proti němu.

V epilogu příběhu vypravují Harry a Ginny do Bradavic své tři děti: Jamese, Albuse Severuse a Lily. Ron a Hermiona mají děti dvě: Rose a Huga. Do školy jde i Teddy Lupin, sirotek po Lupinovi a Tonksové a Harryho kmotřenec. Draco Malofoy se v epilogu objevuje se svou ženou a dítětem, Neville Longbottom je v Bradavicích učitelem

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

gmmmmmmmm

(sirka01, 11. 10. 2007 19:04)

-HHura

drsnačka

(maka, 9. 10. 2007 17:46)

tesim se az si to mamka prečte

fdfdf

(dfdf, 9. 10. 2007 16:37)

dffd

super knížka

(Verča, 8. 10. 2007 20:09)

Jo no je to bomba knížka ale ten epilog byl nic moc

tak tuhle...

(misha, 7. 10. 2007 11:24)

slovní přestřelku sem ešte nevidelaharry neumre a hotovo.je to v knizce

Lentilka

(Tereza - autorka stranky, 6. 10. 2007 21:03)

siriusuv bratr

R.A.B

(LENTILKA, 6. 10. 2007 19:09)

A KDO JE R.A.B..KDYZ STE TAK CHYTRY??????

pica

(pica, 5. 10. 2007 19:34)
ty jsi piča

drak

(karta, 5. 10. 2007 19:32)

no a jak to viš ty umíš anglicky

Ahoj herry

(Aneta Hříbalová, 5. 10. 2007 7:26)

ahoj Herry co by si chtěl ve svém životě dělat

hovada

(kokot, 2. 10. 2007 13:57)

jste običelní srači. proč si nepočkáte na origošku.

Pro Harry Potter+ drsná stránka

(pavla, 28. 9. 2007 13:28)

jeee...dyť ho nezabil kouzlem expeliarmus!! to je přece odzbrojovací kouzlo!! jo akdyby něco,tak se proti voldimu obrátila jeho vlastní kletba avada kedavra víš??

haha

(lilu, 24. 9. 2007 15:12)

bohužel to už vím

Barca

(Jojo, 23. 9. 2007 17:06)

Ja uz to taky precetla, bylo to moc hezky, az na ten epilog, to byl moc sladkej happy end ne?:-)

HP soutěž

(Aduska, 18. 9. 2007 14:31)

Zapojte se do soutěže o nej fanouška HP na stránkách www.svet-harryho-p.estranky.cz
Děkuji

Hary Poter+ drsná stránka

(Hary Poter+ drsná stránka, 17. 9. 2007 20:49)

sem zjedav na enciklopedii konec HP mi vyrazil dech uplně sem ziral na konec ale naštvalo mě že hary zabil voldiho tak debilním kouzlem jako experialmus= trapas
dost drsný mrkněte se: http://s1.bitefight.cz/c.php?uid=60324

to nibuk

(Voldia, 12. 9. 2007 15:48)

Sorry, spatna prezdivka. To jsem psala ja.

to nibuk

(Monique Ravenclaw-Riddle, 12. 9. 2007 15:47)

nezavid :-)

fgd

(nibuk, 11. 9. 2007 17:02)

to jsi teda velká holka

Pro všechny pochybováčky jednou provždy

(Voldia, 11. 9. 2007 2:29)

Nevím, proč se tu někdo hádá o infu z té které stránky a různých překladech - já jsem si to normálně koupila v obchodě a přečetla. Jo, anglicky. Doufám, že na tom není nic složitého na pochopení.
A teď k věci - Nikoho nezajímá (teda alespoň mě ne), kolik kdo bude mít dětí, protože ten epilog mi přišel dost ubohej. Koneckonců jako celá ta knížka. Tak to přestaňte řešit, protože to je ta nejnepodstatnější věc ze všeho. To, co je na tom podstatné je ono "LEPŠÍ DOBRO", pro které umřelo hafo moc lidí. Co z toho vyplývá? Brumbál je idiot. Pro Mishu: Jo, mas pravdu v tom, ze jsem nevedela, jak moc velky hajzl ten starik je. Vzdycky jsem si myslela, ze je to jenom naivni hlupak, ale ted VIM, ze to byl vychcanej hlupak. A takovi jsou nejhorsi (ja to vim, s jednim takovym ziju ;-)). Asi jsi me ale spatne pochopila - ja mluvila o takovem tom poradnem prekvapeni na konci, ktere se kona v prvnich ctyrech dilech, ale ted uz to evidentne nejak Rowlingovou nebere (a to chce psat detektivky :-D). Ale i tak odpovim na tvuj dotaz - jo, vedela jsem, ze kdyz Brumbal rekl Snapeovi "please", ze to asi neznamenalo skemrani o "milost". Jo, tusila jsem, ze Snape miloval Lily (asi jako to tusili vsichni) a snad kazdemu, kdo mel mozek o neco zvrasnenejsi nez horsky troll doslo, ze Harry nema na to, aby rekl AVADA KEDAVRA a Rowlingova nema na to, aby ho nechala umrit. Docela proste, rekla bych. A taky tu ma nekdo ten pocit, ze uz tu knizku (nebo alespon jeji uryvky) nekdy cetl? Tak vezte, ze to neni jenom pocit - spousta tech veci je zkopirovana fanfiction. No, posudte sami - kdybych vam pred prectenim rekla, ze Voldas zabije Snapea prave proto, ze zabil Brumbala, pak znici posledni Horcrux a spacha efektivni sebevrazdu... veril by mi to nekdo? Ta knizka je proste totalni ulet. Psycho. Ta zenska kdyz to psala tak musela byt na tripu, jinak fuckt nevim.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

následující »