Jdi na obsah Jdi na menu
 


Harryho Pottera and the Deathly Hallows

10. 12. 2006

Harry Potter a relikvie smrti

Na začátku příběhu se Harry přesouvá od Dursleyů k Weasleyům. V honičce se Smrtijedy (kterým předtím Severus Snape prozradí datum akce) zahyne Pošuk Moody a Harryho sova Hedvika. U Weasleyů Harry oslaví své sedmnácté narozeniny, spolu s Ronem a Hermionou dostanou od ministra kouzel předměty, které jim odkázal Brumbál ve své závěti, a zúčastní se svatby Billa a Fleur. Svatba je přerušena zprávou o pádu Ministerstva kouzel a útokem Smrtijedů.

Ron, Hermiona a Harry utečou a uchýlí se do mudlovské kavárny, kde jsou ale vypátráni Smrtijedy. Nakonec najdou útočiště v domě Blackovy rodiny na Grimmauldově náměstí 12. Tam najdou skřítka Kráturu a zjístí, že právě on a Regulus Black vzali Voldemortův viteál z podzemního jezera. Dotyčný medailon ale v domě už není. Harry přikáže Kráturovi, aby našel Mundunguse Fletchera, kterého podezírá, že medialon ukradl.

Fletcher je přivlečen Kráturou a řekne triu, že medialon dal jako úplatek kouzelnici, odpovídající popisu Dolores Umbridgeové. Harry, Ron a Hermiona se na základě toho vydají v přestrojení do Ministerstva kouzel, které je toho času už pod úplnou kontrolou Smrtijedů a zabývá se výslechy a utlačováním kouzelníků mudlovského původu. Harry a Hermiona Umbridgeovou omráčí, vymění viteál za kopii, a všichni prchají i s osvobozenými kouzelníky, které posílají domů.

Při přenesení do domu na Grimmauldově náměstí se Hermiony ale chytí jeden Smrtijed – tím je ochrana domu narušena a trio se musí od té chvíle přesouvat a kempovat v lesích. Tíživá situace (navíc podporována mocí viteálu) vyústí v hádky s Ronem, který následně Harryho a Hermionu opustí. Sami dva se rozhodnou navšívit Godricův důl, kde najdou hrob Harryho rodičů a poblíž něj hrob kouzelníka Peverella s tajemným symbolem, kvůli němuž se dříve na svatbě pohádal Viktor Krum s otcem Lenky Láskorádové.

Do svého domu je pozve stará čarodějka Bathilda Bagshotová, která se ale vzápětí změní ve Voldemortova hada Naginiho a napadne Harryho. Díky zásahu Hermiony oba v poslední chvíli Voldemortovi uniknou, přičemž je ale zničena Harryho kouzelná hůlka.

Harry a Hermiona dále stanují v různých lesích. Harry jednou při hlídkování uvidí Patrona v podobě laně, která jej zavede k zamrzlému jezírku, na jehož dně je meč Godrika Nebelvíra, jeden z mála artefaktů schopných zničit viteál – medailon. Ten Harryho při pokusu vyzvednout meč z jezírka málem udusí, v posledním okamžiku je ale Harry zachráněn navrátivším se Ronem. Ron potom s pomocí meče medailon zničí.

 Relikvie smrti

Opět sjednocené trio se vydá navštívit otce Lenky Láskorádové Xenophiliuse Láskoráda, aby se dozvěděli víc o symbolu na hrobě. Zjistí, že jde o symbol Relikvií smrti – neporazitelné kouzelné hůlky, kamenu schopného vzkřísit mrtvé, a neviditelného pláště (který shodou okolností Harry již sedm let vlastní). Jejich rozhovor ukončí Smrtijedi, které Xeno Láskorád přivolal v naději, že mu po dopadení Harryho vrátí Lenku, kterou za tím účelem Smrtijedi unesli.

Triu se opět podaří uniknout, ale Harryho nepozorností jsou brzy potom zajati a uvězněni v domě Malfoyů, kde se ve sklepní kobce setkají s Lenkou Láskorádovou, výrobcem hůlek Ollivanderem a skřetem Griphookem. Podaří se jim uniknout díky pomoci skřítka Dobbyho, který je ale zabit Bellatrix Lestrangeovou. Harrymu se podaří v souboji s Dracem Malfoyem získat jeho hůlku.

Všichni najdou útočiště v domě Billa a Fleur. Tam se dozví od Ollivandera, že neporazitelná hůlka skutečně existuje, a zjistí, že právě po ní Voldemort pase ve snaze pojistit si Harryho smrt. Vyjde najevo že posledním majitelem hůlky byl Brumbál. Harry se rozhodne dát před hůlkou přednost hledání viteálů a Voldemort hůlku úspěšně ukradne z Brumbálova hrobu.

Harry, Ron a Hermiona se dohodnou s Griphookem, že jim výměnou za Nebelvírův meč pomůže vloupat do banky Gringottových, kde je v trezoru Lestrangeových další Voldemortův viteál – pohár Helgy z Mrzimoru. Z banky utíkají na hřbetě draka. Voldemort konečně zjišťuje, že jsou jeho viteály ohroženy, a vydává se zkontrolovat jejich zabezpečení. Harry vše vidí díky svému spojení s Voldemortem, a zároveň poznává, že další viteál je v Bradavicích.

Bradavice

Trio se vydává do Prasinek, kde se potkají s Aberforthem Brumbálem, bratrem Albuse Brumbála, který jim vypráví o Brumbálově minulosti, jeho přátelství s černokněžníkem Grindewaldem a smrti jeho matky a sestry. V Bradavicích se všichni setkávají s členy „Brumbálovy armády“ a zjišťují, že dalším viteálem je koruna Roweny z Havraspáru.

Ron a Hermiona se vrátí do Tajemné komnaty, kde s pomocí zubů mrtvého baziliška zničí pohár. Potom se s Harrym vydají do Komnaty nejvyšší potřeby, kde Voldemort v hromadě schoval Roweninu korunu. V komnatě se setkají s Malfoyem, Crabbem a Goylem; Crabbe na ně sešle kouzelný oheň, který zničí vše v místnosti včetně viteálu. Trio unikne spolu s Malfoyem a Goylem, Crabbe padne za oběť ohni. V bitvě se Smrtijedy zároveň umírá Fred Weasley.

Harry vycítí, že Voldemort je i se svým hadem v Chroptící chýši. Proplíží se tam tajnou chodbou právě včas, aby vyslechl jeho rozhovor se Snapem. Toho Voldemort zabije v domnění, že tak bude neporazitelná hůlka skutečně jeho, neboť až dosud mu nepředvedla svou plnou sílu. Umírající Severus Snape předá Harrymu vzpomínky, z nichž vyplývá že byl vždy na straně Brumbála, a Brumbálovo zabití bylo součástí plánu. Zároveň Harrymu sdělí, že i do něj přešla část Voldemortovy duše a že se tak stal viteálem, a proto je nutné ke zničení Voldemorta zničit i sebe.

Harry odevzdaně odchází na setkání s Voldemortem, a v dědictví od Brumbála objevuje poslední Relikvii smrti – kámen schopný přivolat mrtvé. S jeho pomocí vyvolá své rodiče, Siriuse Blacka a Lupina (který zahynul spolu s Tonksovou v předcházející bitvě se Smrtijedy). Ti mu dodají odvahu se beze zbraně střetnout s Voldemortem.

Po Voldemortově smrtící kletbě se Harry probouzí v prostoru podobném nádraží. Setkává se tam s Brumbálem, který mu vysvětluje že Voldemort svým kouzlem zabil jen část své duše v Harrym, který může žít dál a dokončit svůj úkol. Harry se opět probouzí, a předstíraje mrtvého, je vynesen Smrtijedy před Bradavice.

Obránci Bradavic jsou zdrceni, Neville se ale Voldemortovi postaví. Ten jej chce potupit a nasazuje mu zapálený Moudrý klobouk, z nějž ovšem Neville (stejně jako Harry v druhém dílu) vytáhne Nebelvírův meč a zabije Voldemortova hada – poslední viteál. Bitva se opět rozproudí. Harry naposledy konfrontuje Voldemorta a vysvětluje mu, že Snape Brumbála ve skutečnosti neporazil, neboť jeho zabití bylo dohodnuté, a Voldemort tudíž není skutečným pánem hůlky. Voldemort se přesto pokusí Harryho zabít, smrtící kouzlo se ale obrátí proti němu.

V epilogu příběhu vypravují Harry a Ginny do Bradavic své tři děti: Jamese, Albuse Severuse a Lily. Ron a Hermiona mají děti dvě: Rose a Huga. Do školy jde i Teddy Lupin, sirotek po Lupinovi a Tonksové a Harryho kmotřenec. Draco Malofoy se v epilogu objevuje se svou ženou a dítětem, Neville Longbottom je v Bradavicích učitelem

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

fuj

(hery je na prt, 9. 9. 2007 16:00)

fuj

(hery je na prt, 9. 9. 2007 16:00)

Pěkná pitomost!!!

(Ginny, 9. 9. 2007 9:34)

Brumbál, NEBUDE duch, A Harry s Ginny budou mít 3 děti a Hermy s Ronem 2...to je až v EPILOGU, je to o 19let později...ale jsem zvědavá na tu Encyklopedii, bude to boží, na mé otázky totiž ještě nikdo neodpověděl, jako myslím v knize, a to mě zajímá, no tak to vše tam bude...ještě jejich život jak se bude dál vyvíjet...prostě mazec..

juju

(michak, 5. 9. 2007 16:54)

dobre jak cip

Viteály

(Fany12345@atlas.cz, 4. 9. 2007 14:00)

Viteály jsou:
Deník
prsteh
hrneček od roveny
medailon
had
dialém od Helgy

Harry Potter celý překlad na netu

(Ticky, 3. 9. 2007 20:34)

Jestli si chcete přečíst harryho 7 na netu v češtině, tak nabízím odkaz: http://samara.mujblog.info/harry-potter-a-relikvie-smrti/ A sami se dozvíte, co je pravda a co ne :)

prosím kliknete :)

(http://s2.bitefight.cz/c.php?uid=58618, 29. 8. 2007 10:59)

http://s2.bitefight.cz/c.php?uid=58618

PLSSSSSS

(Ginny Evans, 28. 8. 2007 10:30)

Ahojky, prosííím kouknete se na muj blog... moc lidi mi tam nechodi :(.. A prosim napiste i par kometu. DÍÍÍÍÍÍÍKY

www.harrypotter-sirius.blog.cz

SORRY

(Tereza - autorka stranky, 27. 8. 2007 19:54)

PRO :Albus Percival Wulfric Brian Brumbál :
1) OMLOUVAM SE NEBYL TO POHLED DO BUDOUCNOCTI AE NA KONCI KNÍŽKY JE EPITOLOG NEBO NECO TAKOVÝHO
2)ANGLIČTINU K PŘEČTENÍ TY KNIŽKY NEPOTŘEBUJU PÁČ NA NETU JE PREKLAD.
3)hARRY NEZEMŘE..VOLDEMORT NA NEJ SESLE SMRTICI KLEDBU AE HARRY PŽEŽIJE PROTOŽE KDYŽ SE VOLDY HARRYHO POPRVI POKUSIL ZABIT NECHTENE DO NEJ VLOŽIL KOESEK SVOJI DUSI A KDYŽ NA NEJ PODRHUNY SESLAL TU KLEDBU ZABIL TEN KOUSEK SVOJI DUŠE BO TAK NAK TO BYLO

Bleskajda

(Pavel, 25. 8. 2007 19:48)

Na mým blogu je bleskovka s Harry Potterem tak se určitě přihlaš. Jsou super odměny.

pomoc

(Andrea, 25. 8. 2007 9:20)

Ahojky. prosimtě jak se založí taková to stránka. napiš mi prosím na mail zbajka@seznam.cz

??....??....??

(Misha, 23. 8. 2007 9:10)

For Voldia: No.. sorry, ale myslím, že jsi těžko mohla vědět, že Snape zabije Brumbála na jeho žádost, že se znal s Lilly už od mala, že se smrtící kledba otočí proti Voldemortovi atd.. atd.. atd.. Jinak Neville je odvážnej, ale Belatrix nezabije on, nýbrž paní Weasleová..
Ps.: no, to že to je v aj knižně všichni víme, ale jsou tací, kteří překládají..

Horcruxy

(kelly, 22. 8. 2007 16:43)

co to nazývat po česku? normálně- viteály!! :)

moje teorie

(jakub surý, 22. 8. 2007 12:35)

v televizi ve správách řekla spisovatelka harryho poterra řekla že harry neumře ale řekla že umře nějaká hlavní postava ale neřekla že dobro zvítězí a ta hlavní postava bude lord voldemort

serte na to

(Mates, 22. 8. 2007 9:36)

nechte se prekvapit

...

(wyw, 21. 8. 2007 17:16)

Takže pro Ilonu:
to cos napsala jsou jen dohady a není to pravda (teda aspoň většina :) např.Belatrix zemře rukou paní Weasleyové, Harry bude mít 3děti a Ron 2děti ... atd.
a pro A.P.W.B. Brumbála:
Herry je opravdu poslední viteál,ale nezemře,protože nad částí Voldemorta v sobě zvítězí. je tomu věnována celá kapitola v knize,takže je to trochu složitější.

Co se stane v 7.díle Harryho Pottera

(Ilona, 19. 8. 2007 20:23)

To je taková hovadina .Takže Nevil Longbotom zabije Bellatrix.
2.Harry Potter přežije ,protože se kletba obrátí proti Voldemortovi.
3.Hermiona si vezme Rona a budou mít tři děti a stane se doktorkou.
4.Neville se stane učitelem v Bradavicích(BYLINKARSTVI)
5.Draco se přidá na Harryho stranu.
6.Harry se stane bystrozorem.
7.Viteáli sou:
medailon
prsten(zničen)
hrníčky od roweny
Harry Potter
Deník(zničen)
Voldemortův had
a Voldemort
8.Lupin a Snape zemřou v 7.díle
9.George a Fred budou mít obchod v Prasinkách
a za
10.Harry si vezme Ginny a budou mít dvě děti
a za
11.Draco bude mít syna Scorpiona

PS pro autora teto stránky

(Albus Percival Wulfric Brian Brumbál, 19. 8. 2007 19:04)

Vetšina toho co tu je je okopírovaný z cizích stranek
(i pozadí ) A to co je original je hnusně napsaný...


....FUJ !

Dojděte si k psychiatrovi !!!

(Albus Percival Wulfric Brian Brumbál, 19. 8. 2007 18:58)

takže 1)tomu pohledu do budoucnosti nevěřim
2)přečíst 7 díl by mohl jen borec co umi dost
dobře anglicky protože v čj ješte nevišel !
3)pokud je harry viteal musel by umřít protože
by Voldemort stále žil v něm !!!
takže klid !!!!!!!!!

pro Kryticku

(Voldia, 17. 8. 2007 1:50)

A co Kratura? To by mohlo odpovidat, ne? :-D


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

následující »