Jdi na obsah Jdi na menu
 


Harryho Pottera and the Deathly Hallows

10. 12. 2006

Harry Potter a relikvie smrti

Na začátku příběhu se Harry přesouvá od Dursleyů k Weasleyům. V honičce se Smrtijedy (kterým předtím Severus Snape prozradí datum akce) zahyne Pošuk Moody a Harryho sova Hedvika. U Weasleyů Harry oslaví své sedmnácté narozeniny, spolu s Ronem a Hermionou dostanou od ministra kouzel předměty, které jim odkázal Brumbál ve své závěti, a zúčastní se svatby Billa a Fleur. Svatba je přerušena zprávou o pádu Ministerstva kouzel a útokem Smrtijedů.

Ron, Hermiona a Harry utečou a uchýlí se do mudlovské kavárny, kde jsou ale vypátráni Smrtijedy. Nakonec najdou útočiště v domě Blackovy rodiny na Grimmauldově náměstí 12. Tam najdou skřítka Kráturu a zjístí, že právě on a Regulus Black vzali Voldemortův viteál z podzemního jezera. Dotyčný medailon ale v domě už není. Harry přikáže Kráturovi, aby našel Mundunguse Fletchera, kterého podezírá, že medialon ukradl.

Fletcher je přivlečen Kráturou a řekne triu, že medialon dal jako úplatek kouzelnici, odpovídající popisu Dolores Umbridgeové. Harry, Ron a Hermiona se na základě toho vydají v přestrojení do Ministerstva kouzel, které je toho času už pod úplnou kontrolou Smrtijedů a zabývá se výslechy a utlačováním kouzelníků mudlovského původu. Harry a Hermiona Umbridgeovou omráčí, vymění viteál za kopii, a všichni prchají i s osvobozenými kouzelníky, které posílají domů.

Při přenesení do domu na Grimmauldově náměstí se Hermiony ale chytí jeden Smrtijed – tím je ochrana domu narušena a trio se musí od té chvíle přesouvat a kempovat v lesích. Tíživá situace (navíc podporována mocí viteálu) vyústí v hádky s Ronem, který následně Harryho a Hermionu opustí. Sami dva se rozhodnou navšívit Godricův důl, kde najdou hrob Harryho rodičů a poblíž něj hrob kouzelníka Peverella s tajemným symbolem, kvůli němuž se dříve na svatbě pohádal Viktor Krum s otcem Lenky Láskorádové.

Do svého domu je pozve stará čarodějka Bathilda Bagshotová, která se ale vzápětí změní ve Voldemortova hada Naginiho a napadne Harryho. Díky zásahu Hermiony oba v poslední chvíli Voldemortovi uniknou, přičemž je ale zničena Harryho kouzelná hůlka.

Harry a Hermiona dále stanují v různých lesích. Harry jednou při hlídkování uvidí Patrona v podobě laně, která jej zavede k zamrzlému jezírku, na jehož dně je meč Godrika Nebelvíra, jeden z mála artefaktů schopných zničit viteál – medailon. Ten Harryho při pokusu vyzvednout meč z jezírka málem udusí, v posledním okamžiku je ale Harry zachráněn navrátivším se Ronem. Ron potom s pomocí meče medailon zničí.

 Relikvie smrti

Opět sjednocené trio se vydá navštívit otce Lenky Láskorádové Xenophiliuse Láskoráda, aby se dozvěděli víc o symbolu na hrobě. Zjistí, že jde o symbol Relikvií smrti – neporazitelné kouzelné hůlky, kamenu schopného vzkřísit mrtvé, a neviditelného pláště (který shodou okolností Harry již sedm let vlastní). Jejich rozhovor ukončí Smrtijedi, které Xeno Láskorád přivolal v naději, že mu po dopadení Harryho vrátí Lenku, kterou za tím účelem Smrtijedi unesli.

Triu se opět podaří uniknout, ale Harryho nepozorností jsou brzy potom zajati a uvězněni v domě Malfoyů, kde se ve sklepní kobce setkají s Lenkou Láskorádovou, výrobcem hůlek Ollivanderem a skřetem Griphookem. Podaří se jim uniknout díky pomoci skřítka Dobbyho, který je ale zabit Bellatrix Lestrangeovou. Harrymu se podaří v souboji s Dracem Malfoyem získat jeho hůlku.

Všichni najdou útočiště v domě Billa a Fleur. Tam se dozví od Ollivandera, že neporazitelná hůlka skutečně existuje, a zjistí, že právě po ní Voldemort pase ve snaze pojistit si Harryho smrt. Vyjde najevo že posledním majitelem hůlky byl Brumbál. Harry se rozhodne dát před hůlkou přednost hledání viteálů a Voldemort hůlku úspěšně ukradne z Brumbálova hrobu.

Harry, Ron a Hermiona se dohodnou s Griphookem, že jim výměnou za Nebelvírův meč pomůže vloupat do banky Gringottových, kde je v trezoru Lestrangeových další Voldemortův viteál – pohár Helgy z Mrzimoru. Z banky utíkají na hřbetě draka. Voldemort konečně zjišťuje, že jsou jeho viteály ohroženy, a vydává se zkontrolovat jejich zabezpečení. Harry vše vidí díky svému spojení s Voldemortem, a zároveň poznává, že další viteál je v Bradavicích.

Bradavice

Trio se vydává do Prasinek, kde se potkají s Aberforthem Brumbálem, bratrem Albuse Brumbála, který jim vypráví o Brumbálově minulosti, jeho přátelství s černokněžníkem Grindewaldem a smrti jeho matky a sestry. V Bradavicích se všichni setkávají s členy „Brumbálovy armády“ a zjišťují, že dalším viteálem je koruna Roweny z Havraspáru.

Ron a Hermiona se vrátí do Tajemné komnaty, kde s pomocí zubů mrtvého baziliška zničí pohár. Potom se s Harrym vydají do Komnaty nejvyšší potřeby, kde Voldemort v hromadě schoval Roweninu korunu. V komnatě se setkají s Malfoyem, Crabbem a Goylem; Crabbe na ně sešle kouzelný oheň, který zničí vše v místnosti včetně viteálu. Trio unikne spolu s Malfoyem a Goylem, Crabbe padne za oběť ohni. V bitvě se Smrtijedy zároveň umírá Fred Weasley.

Harry vycítí, že Voldemort je i se svým hadem v Chroptící chýši. Proplíží se tam tajnou chodbou právě včas, aby vyslechl jeho rozhovor se Snapem. Toho Voldemort zabije v domnění, že tak bude neporazitelná hůlka skutečně jeho, neboť až dosud mu nepředvedla svou plnou sílu. Umírající Severus Snape předá Harrymu vzpomínky, z nichž vyplývá že byl vždy na straně Brumbála, a Brumbálovo zabití bylo součástí plánu. Zároveň Harrymu sdělí, že i do něj přešla část Voldemortovy duše a že se tak stal viteálem, a proto je nutné ke zničení Voldemorta zničit i sebe.

Harry odevzdaně odchází na setkání s Voldemortem, a v dědictví od Brumbála objevuje poslední Relikvii smrti – kámen schopný přivolat mrtvé. S jeho pomocí vyvolá své rodiče, Siriuse Blacka a Lupina (který zahynul spolu s Tonksovou v předcházející bitvě se Smrtijedy). Ti mu dodají odvahu se beze zbraně střetnout s Voldemortem.

Po Voldemortově smrtící kletbě se Harry probouzí v prostoru podobném nádraží. Setkává se tam s Brumbálem, který mu vysvětluje že Voldemort svým kouzlem zabil jen část své duše v Harrym, který může žít dál a dokončit svůj úkol. Harry se opět probouzí, a předstíraje mrtvého, je vynesen Smrtijedy před Bradavice.

Obránci Bradavic jsou zdrceni, Neville se ale Voldemortovi postaví. Ten jej chce potupit a nasazuje mu zapálený Moudrý klobouk, z nějž ovšem Neville (stejně jako Harry v druhém dílu) vytáhne Nebelvírův meč a zabije Voldemortova hada – poslední viteál. Bitva se opět rozproudí. Harry naposledy konfrontuje Voldemorta a vysvětluje mu, že Snape Brumbála ve skutečnosti neporazil, neboť jeho zabití bylo dohodnuté, a Voldemort tudíž není skutečným pánem hůlky. Voldemort se přesto pokusí Harryho zabít, smrtící kouzlo se ale obrátí proti němu.

V epilogu příběhu vypravují Harry a Ginny do Bradavic své tři děti: Jamese, Albuse Severuse a Lily. Ron a Hermiona mají děti dvě: Rose a Huga. Do školy jde i Teddy Lupin, sirotek po Lupinovi a Tonksové a Harryho kmotřenec. Draco Malofoy se v epilogu objevuje se svou ženou a dítětem, Neville Longbottom je v Bradavicích učitelem

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Harry je horcrux

(Lucy, 22. 7. 2007 21:58)

Ta kniha je nakonec tak blbá.

ehm hm hem

(katuska, 22. 7. 2007 14:01)

no fakt take ekšn fakt by mě zajímalo kdo to psal jako fakt chytré fakta určite to je vsechno pravda????????????????????????????????????????????

roman

(ROMAN, 19. 7. 2007 17:11)

Podle mě se lockhart vzpamatuje a sehraje nějakou roli

RAB

(Katherine, 18. 7. 2007 17:29)

Hele a nemuze to byt treba Aberforth Brumbál ??

těšim se

(plostě supa, 16. 7. 2007 13:09)

nemužu sed očkat 7 knihy-všecky dili mám přečteny už asi 8x-a bavi mě to-evim ploč mno-ale bevi-kdybyste nkdo měl anglickej překla-pošlete na email:veronika.siblice@seznam.cz!!!!!!diky pp

blbci

(blbci, 12. 7. 2007 21:52)

ta husa co psala že už viděla pětku premiéra v U.S.A.vychází 13.7.2007 a knihy sem všechny četla min.2krát knihy sou hezčí!!!!!!

debil

(debil, 12. 7. 2007 21:41)

ten dementi je peknej debil a od čeho sou filmy ty jeden idyote.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§

haw

(peta, 11. 7. 2007 18:51)

a jak se ten dil bude jmenovat??

...

(..., 10. 7. 2007 15:04)

cau jestli mate nekdo stahlou knihu harry potter 7 v anglictine tak pls poslete na FHZ@seznam.cz

Harry Potter 5

(jajajaja, 9. 7. 2007 21:17)

podle mne jsou ty inicialy toho jednoho z obchudu Burgin a Burgs(nebo tak nejak)ono to sedi...kdyz tak se podivejte na:: mmiissmmaass.blog.cz mam tam docela dlouhou ukazku Harry Potter 5 s českyma titulkama tak se urcite podivejte

datum

(luks.hen, 8. 7. 2007 20:11)

caues nevite pls nekdo kdy presne vide harry potter 7 ???

moje nervy to je do popuku

(jaaa, 3. 7. 2007 16:21)

ludia viteal je po cesky kedze horcrux po slovensky vyber si komu co pasuje a PS filmy nikdy neboli presne ako knihy odporucam tez citat knihy
Len keby neboli tak svinsky draheee

muj mail-jirrkaH@seznam.cz

(jirka, 3. 7. 2007 14:34)

After school, Draco had finally managed to get his family funds
restored to him. Although they never Owled each other to arrange a get
together, when they ran into one another at a pub, they’d always share
a pint. Draco had gone abroad the previous year after becoming
frustrated with the amount of distrust the Malfoy name still instilled
in Wizarding Britain.
“You invited him then?” Harry asked, raising his eyebrow.
“Well, it was Hermione’s idea,” Ron grumbled.
Harry grinned. They’d formed a grudging respect, but Ron would never
call Draco a mate. Harry supposed he wouldn’t, either.
“I heard he’s been going out with Daphne Greengrass,” Harry said.
“Yeah. He’s bringing her as his date,” Ron replied. “She was never as
bad as some of the others, but I never trusted her.”
“What Slytherin did you trust?” Harry asked.
rikejte si co chcete-ale tohle je anglickej original

vyborne kluci.

(kajinka, 2. 7. 2007 19:21)

jsem strasne rada ze Harry vihraje, ale pritom jsem smutna z toho ze Brumbal zemre. parada kluci, vi vyhrajete

...

(Ivča, 29. 6. 2007 14:40)

Soutěž o nej fanouška Harryho Pottera právě začala.Zúčastni se i ty na http://bugaboo.blog.cz/0706/hp-soutez-o-nej-fanouska. Hodně štěstí!!

DEMENTI !!!

(Za_ia, 28. 6. 2007 20:42)

film je na velkou PICU !!! kniha je ORIGINAL... film, film,film,film,film,film,film,film,film,film,film,film,film,film,film,film,film...... aby ste se z filmu neposrali... ste az tak liny ze neprectete knihu????

DEMENTI !!!

(Za_ia, 28. 6. 2007 20:40)

horcrux (aj) = viteal (cz)
ste snad vsichni DEMENTI ???

neco o .....

(Helium, 27. 6. 2007 11:46)

sem nadeckavej mam abastak

(Helium, 27. 6. 2007 11:46)

hurcuxy

(janča, 21. 6. 2007 16:27)

jeden z hurcuxů měl Harry potter na dosah ruky už v pátém díle na začátku viz vyklízení salonu a medailon který nešel otevřít


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

následující »